Bir tarih yıkılıyor: Fitaş Sineması otopark oluyor

Medyabar.com Adapazarı'nın simge sinemalarından olan Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan 62 yıllık Fitaş Sineması yıkılıyor. 1960'lı yıllarda faaliyet gösteren Fitaş sinemasının bulunduğu açık otopark olarak değerlendilecek Tarihi sinemanın işletmecisi ve mülk sahibi Rahmi Sezer, Medyabar ve Tv264 ekibine önemli açıklamalarda bulundu. Fitaş sinemasının evladı gibi olduğunu belirten Sezer, şunları söyledi. “18 Ekim 1961’de Grant otel filmi ile faaliyete geçmiştik. O zamandan bu zamana kadar devam ettik. Sinemacılık sektörü krize girince kapatmak durumunda kaldık. Bir kardeşimizde burayı açık otopark yapmayı arzu etti, burayı otopark yapacak. En son biz kalmıştık biz de kapatmak mecburiyetinde kaldık. Kum ocağım vardı, ben oraya geçince kimse buraya bakamadı ve kapattık. Eskiden sinema kültürü vardı, kadınlar sinemaya gelirken kuaföre giderdi, erkekler kravat takardı. Eskiden o kadar kalabalık olurdu ki vali buradan geçeceği zaman sinema önündeki kalabalık yüzünden yolunu değiştirir, daha boş bir caddeden geçerdi. Benim 45-50 senem buradaydı, şimdi önünden geçerken yüreğim sızlıyor. Eğer şartlar olsaydı para kazandırmasa da burayı tiyatro ya da sinema salonu olarak devam ettirdim. Burası benim evladım gibiydi.” Tarihi sinemayı otopark yapmak için kiralayan işletmeci Serkan Nargül ise “ Adapazarı Merkezde altı noktada kurumsal kimlikle otopark işletmeciliği yapıyorum.' diyerek şunları söyledi ''Sinema kapandığından beri yaklaşık 10 yıllık projemdi burası. Büyüklerimizin burada eskiden kalma hatıraları var ve burası onlar için çok kıymetliydi. Komşularım espri yapıp ‘orada bizim hayallerimiz vardı, hayallerimizi yıktın’ diyordu, ama aynı zamanda böyle bir hizmet verdiğim için tebrikte ediyorlar. Burayı tamamen kaldırıp açık bir otopark yapıp diğer şubelerimize ekleyeceğiz. Türkiye şartlarında insanlar bir ev bir araba almak için yıllarca çalışıyor ve aldıkları arabanın anahtarını güvenle bize emanet ediyor, biz de o anahtara sahip çıkıyoruz. Ortada bir gerçek var, hizmet var.” Sakarya’da bir zamanlar hizmet veren Erman Sineması, Ses Sineması, Atlas Sineması, Yeni Sinema, Melek Sineması, Saray Sineması, Yıldız Sineması serisinin sonuncusu olan Fitaş Sineması’nın yakılması ise sinema da anıları olanları üzdü. Bir dönemin en popüler sineması olan ve gençlerin büyük ilgi gösterdiği sinemanın yıkılmasıyla birlikte bir dönem daha kapanmış oldu.

Kaynak : https://medyabar.com/haber/11633735/bir-tarih-yikiliyor-fitas-sinemasi-otopark-oluyor